1) Prečo variť a nie piecť.


Nie je nikde povedané, že nepečieme. Ak mám sebou KPZ a v nej nejaké prostriedky proti hnačke a pod. tak pokojne. Pečieme ak máme dosť času a sme si istí, že mäso dostatočne tepelne upravíme. Je to všeobecne známe, keďže divočina sa musí dobre tepelne spracovať. Každý druh baktérií má inú teplotu na likvidáciu a zlá príprava znamená ohrozenie života. Hnačka je základ k odvodnenia organizmu a ako je známe dobrej vody vonku nie je dosť (voda vždy prevarená, alebo upravené tabletou NIE INAK). Dôjde k zvýšenej strate energie a ak sa to nepodchytí včas môže dôjsť až k úmrtiu.
TAKŽE SA ODPORÚČA VŠETKO VOPRED UVARIŤ A POTOM SA DÁ MÄSO ĎALEJ UPRAVAVAŤ PODĽA POTREBY PEČENÍM A JE ISTOTA, ŽE PRÍDE K TOTÁLNEJ LIKVIDÁCII BAKTÉRII A ĎALŠÍCH ORGANIZMOV (u diviačej je to svalovec prenositeľný na človeka atď. .....). Ďalej na to nadväzuje možnosť prezradenia dymom z otvoreného ohňa a pachy potravín. V podzemnom hrnci sa toto zníži až na minimum. Nikdy sa to však nepodarí odstrániť.

2) Čo jesť v prírode?


Jem iba to čo poznám. Ak mám nejaké zásoby vlastnej potravy, tak ju rozdelím na niekoľko dávok a snažím sa ich čo najdlhšie ušetriť. NIKDY NIE JE TAK ZLE, ABY NEBOLO EŠTE HORŠIE!!!!

Znovu opakujem poradie: najprv zber plodov, potom lov drobnej zveri do pascí a až na koniec nejaký lov zbraní. A mám tlmič? Projektil letí aj po priestrele a nikdy si nemôžeš byť istý, že zostane v cieli. Keď letí tak letí a zabíja. Nie je potreba a na seba upozorniť. Je lepšie sa v strave uskromniť.
Po celý rok sa dá nájsť niečo na jedenie. Len je potrebné vedieť kde hľadať a čo hľadať. Ako to upraviť, aby z toho bol čo najlepší a nebezpečnejšie možný výživný efekt.
Vždy je to závislé na okolnostiach. Mám vlastné zdroje potravy, je ich dosť, miesto kde som, budem tam dlho, alebo krátkodobo, akcie je turistická, alebo vojensky zamerané atď. ..
Ide o plánovanú akciu k nácviku, alebo je to neplánované a zrazu som uprostred lesa sám a bez ničoho, toto všetkých ovplyvní naše správanie a preto sa nedá odpovedať čo si vziať sebou na jedlo a čo nie.

Varenie je pomerne dôležitá súčasť celej prípravy a nielen prežitie. Komplexná príprava dobre fungujúceho vojaka trvá cca 3 roky intetenzívnej každodennej prípravy od výcviku jednotlivca po fungovanie v skupine, družstve. Zabralo, by to tak jednu knihu o mnohých stranách.

Jeden generál kedysi povedal: "Viete čítať? Tak prečo nečítate vojaci, armáda má všetko niekde napísané!" Je to pravda, len je potrebné zvoliť vhodnú literatúru a nie sa nechať unášať dobrodružnou literatúrou, kde je všetko možné.