Schopnosť splynúť s okolitým terénom je dôležitá zručnosť nielen pre vojakov síl osobitného určenia. V skutočnosti je mnohokrát dôležitejšie ako schopnosť presnej streľby. Pretože dobre zamaskovaný zlý strelec prežije pravdepodobne dlhšie ako nevhodne ukrytý dobrý strelec (ostreľovač). Spomeňte si na partizánov a ich pasce, bez správneho zamaskovania by nikdy neboli schopní zasadzovať také údery nepriateľovi, ktorý často ani nevedel odkiaľ sa zrazu vzalo toľko guliek a granátov :-). To potom malo na nepriateľa veľký demoralizační efekt ako nasadenie ostreľovačov. Nehľadiac na to že výcvik ostreľovača je o dosť náročnejší ako naučiť niekoho správnemu ukrytiu.
Toľko k úvodu, teraz už pristúpme k samotnej technike maskovania.

1. Zásada: Buďte ako chameleón!
Je to z toho dôvodu že ak nepriateľský vojak pátra zrakom po krajine, najprv si všimne farebné zmeny.
K zladeniu farby s okolím najprv budete musieť poznať prevažujúcu farbu okolia, v ktorom sa budete pohybovať: Tmavý ihličnatý les, svetlý zmiešaný les, rôznorodá mestská zástavba, biely sneh. Použitie prídavných mien v názvoch prostredia nie je bezúčelné, udáva totiž prevládajúci farebný odtieň v danom priestore. Farby sa tiež menia podľa ročného obdobia: Jar: hnedá a zelená, leto - zelená s slamovú, jeseň a zima - od slamové až po hnedú.

Zelená

Farba na prelome jari a leta, preto ju ako samostatnú farbu moc neužijete.

Olivová (olivovo zelená, khaki)
Používali ju a stále ju používa niekoľko armád sveta. Je to univerzálna farba, jej výroba je vcelku jednoduchá, stačí zmiešať kapustovú a hnedú. Naša armáda ju používa ako farbu pre vojenskú techniku (tanky, OT, atď.)

Hnedá
Je to farba jesene ja len dodám že taktiež na začiatku zimy a jari, kedy je zem hnedá od suchého lístia alebo trávy.

Slamovo žltá (Slamová, jutovina)
Ideálna pre pohyb v poli plného zrelého obilia alebo zmiešaného lesa plného žltých a hnedých listov. Typický príklad tejto farby je jutové vrece od zemiakov.

Biela
Farba snehu, ale pozor, sneh je voda a voda ako je známe má farbu podľa oblohy. U snehu je tomu tiež tak, môže byť za jasného oblohy namodralý a keď je zamračené tak šedivý. Z toho je zrejmé že nikdy nebude žiarivo bieli ako v reklamách (zbohom kvalitný prací prášok :-)). )

Špeciálne farby

Šedivá
Staré budovy a mestské zástavby sú plné šedivého prachu. V noci keď klesá schopnosť (u človeka) rozlišovať farby, mu všetko pripadá sivasté. Z toho vyplýva univerzálnosť tejto farby.

Tmavočervená (hrdzavá)
Všade kde sa používali kovové objekty, ktoré sú teraz po "kvalitnej" údržbe hrdzavé. Ide o strechy, starú techniku (rýpadlá, pásy, vraky), atď.

Čierna
Poznáte ju z amerických akčných filmov, kedy hrdina odetý do čiernej kombinézy sa schováva v tieni. Zabudnite na to, v prírode neexistuje čierna farba (hmyz sa nepočíta), a to ani v noci. Jednotky osobitného určenia ju používajú iba pre demoralizační efekt na protivníka. Pretože čierna farba je viac viditeľňá.

Ružová (Hnedo ružová)
Používa sa na púšti, pretože tam má všetko pri svitaní ružový nádych. Teoreticky ju možno niekedy použiť aj mestskej zástavbe.

Maskovacie oblečenie si prezerajte zo vzdialenosti aspoň 2 metrov. Jasnejšie potom uvidíte aká farba prevláda a môžete si ľahšie vybrať vhodnú potlač. Armády z celého sveta sa postarali o široké pole variantov tak si iste vyberie každý. Samozrejmme farebné splynutie s okolím nestačí, musíte úplne prerobiť svoju siluetu.

2. Zásada: Buďte kríkom

Zelenú jašterica v tráve asi ťažko nájdete (ak bude v pokoji), ale keď bude mať 1,8 metra už ju asi ťažko prehliadnete. To samé je s vami, musíte rozrušiť svoju siluetu.

Hlava a ramená
Sú najjednoduchší rozpoznávacím znakom, ich zrušenie sa dá za použitia okolitej vegetácie, tá sa upevňuje za pútka (malé popruhy). Najľahšie to ide s vojenským klobúkom, ten už má pútka urobená priamo od výrobcu. Hneď za klobúkom je vojenská čiapky, u starého vzoru išlo vegetácii prichytiť len z predu, u nového sa už musia pútka ručne prišiť. Najhoršie je na tom šatku, na neho nedá vegetácie prichytiť. Pre rozrušenie ramien prichyťte vegetácii za náramenníky alebo remene.

Batoh
Ak budete ležať (samozrejme že budete) musíte zamaskovať aj batoh. Vegetáciu umiestňujte za popruhy a rôzne pútka. Vojenské batohy by mali na to pútka mať, ak je váš batoh nemá, musíte si ich prišiť. Pre maskovanie batohu dajte dôraz aj na zamaskovanie bočných strán, odmenou pre vás bude, že batoh dokonale rozruší vašu siluetu.

3. Zásada: Buďte v pokoji
Pokojné ležanie vám bude znepríjemňovať: Poloha tela (vaše telo nebude zvyknuté ležať na nerovnom teréne), zima alebo teplo, komáre a iná háveď. Na to všetko si budete musieť zvyknúť. Keď už sa budete musieť pohnúť, robte to iba ak sa vietor a rastliny okolo chvejú, aj tak sa pohybujte iba pomaly.


4. Zásada: Vhodná pozície
Tu je niekoľko dobrých rád, ako si nájsť vhodnú pozíciu. Pozor, iba občas sa vám stane že budete môcť dodržať všetky

a) Neprehľadný terén - Ak budete vyzerať ako ker, musíte byť v tesnej blízkosti kríku, to je vám dúfam jasné. Ak budú kríky zo všetkých strán, je to plus pre vás, pretože budú protivníka miasť.
b) Tieň - Na slnku vznikajú tiene a odlesky, ktoré vás môžu prezradiť. Navyše ľudské oko nie je schopné vyrovnať rozdiel jasov medzi svetlom a tmou, teda vo svetlom prostredí bude trochu oslnené a nebude schopné registrovať čo sa deje v tieni. Mimo to je na slniečku občas pekne horúco, čo vám asi nebude veľmi príjemné.
c) Majte prehľad - Z vašej pozície by ste mali mať prehľad o situácii pred vami, to je snáď jasné.
d) Pozor na stopy - Dávajte si pozor na stopy ktoré zanechávate, vychodená cestička vo vysokej tráve vás môže prezradiť rovnako dobre ako náhle vyplašený vták.
e) Prekvapenie - Protivník bude určite tiež vedieť o maskovaní tak bude pravdepodobne najprv zrakom prehľadávať vhodné pozície. Musíte teda byť tam, kde vás nečaká.

 

  

Anketa

Aký typ makáčov poúžívaš ?

Vzor 60 (114)
Vzor 95 CZ (62)
Vzor 97 (204)
Multicamo (34)
DPM (21)
Iné (34)

Celkový počet hlasov: 758