Povodne všeobecne 1
Povodne môžu vzniknúť rýchlo - pri intenzívnej búrke v priebehu pár minút môže nastať prudké zvýšenie hladiny vodného toku. Väčšinou sa nedá ( nestihne ) upozorniť ohrozené obyvateľstvo.
Ale najčastejšie povodne vznikajú pomaly, väčšinou cez jeden deň.
Využitie médií v čase "kľudu" - informovanie občanov :
Je potrebné informovať občanov o všetkých typoch rizík, o postupoch riešenia jednotlivých krízových situácií a o tel. číslach a adresách miestnych pohotovostných služieb priebežne a trvalo.
Základné pravidlá ( prevencia ) :
preverte si vždy, či váš dom, chata a pod. leží v lokalite, ktorú ohrozujú povodne
všetci členovia rodiny musia poznať signál - y, ktoré signalizujú ohrozenie vodou
musíte poznať informácie ( musíte sa informovať ) potrebné k príprave pred povodňou
Lokalita s častými povodňami : je potrebné mať pripravené vrecia a piesok v dostatočnom množstve, lopaty, stavebné drevo, klince - dostatočne dlhé, kladivá, píly, fólie, záchranárske vybavenie a pod.
poistite si dom proti povodni
v prípade evakuácie je potrebné pomôcť starým osobám, chorým, deťom a pod. - musí byť zoznam ľudí, ktorí potrebujú pomoc pri evakuácii
Evakuácia :
musíte byť oboznámení s plánom evakuácie, resp. je potrebné mať evakuáciu aj reálne vyskúšanú
musíte poznať najbezpečnejšiu únikovú cestu a musíte poznať všetky eventuálne možnosti evakuácie
Výbava pre evakuáciu :
baterka ( vodotesná a nárazu odolnej konštrukcie ) + náhradné batérie + náhradné žiarovky
zásoba potravín a pitnej vody ( potraviny je potrebné zabaliť tak, aby ani po páde do vody, resp. po kontakte s vodou sa neznehodnotili )
lekárnička ( vodotesne zabalená )
prenosné rádio + náhradné batérie ( vodotesne zabalené )
osobné lieky v dostatočnom množstve ( vodotesne zabalené )
pevná obuv a oblečenie ( vodotesne zabalené )
peniaze, písacie potreby ( vodotesne zabalené )
základný balíček "survival" ( vodotesne zabalený )
Evakuácia rodiny :
Môže nastať situácia, že evakuácia rozdelí členov rodiny, napr. deti sú v škôlke či škole a pod., rodičia sú v práci mimo bydliska a pod., resp. muži budú pomáhať pri evakuácii, realizovať ochranné opatrenia a pod.
Je potrebné mať telefonický kontakt na rodinu, resp. priateľa, ktorý býva mimo ohrozenú oblasť povodňou - povodňami. Každý člen rodiny musí poznať telefónne číslo na túto osobu a čo najskôr po evakuácii zatelefonuje na dohovorené telefónne číslo ( je dobré mať ešte aspoň jedno tel. číslo v zálohe ), kde udá svoju adresu pobytu, telefonický kontakt a doplňujúce informácie, ako napr. svoj zdravotný stav a pod. Telefonujúci člen rodiny získa informácie o ostatných členoch rodiny za predpokladu, že sa už telefonicky kontaktovali s dohodnutou osobou. Takto získa rodina informácie o sebe pomerne rýchlo a bezpečne, resp. rodina môže koordinovať svoj postup.
Každý člen rodiny ( okrem malých detí ) by mal vedieť vypnúť elektrický prúd, uzavrieť plyn a vodu.
Deti je potrebné učiť kedy a ako zavolať :
RZP, hasičov, políciu a pod. Dôležité tel. čísla musia byť vždy na viditeľnom mieste pri telefóne, aj tel. kontakty na rodičov do práce a mobilný telefón za predpokladu, že ho rodičia majú.
Deti by mali mať osobnú identifikačnú kartu s osobnými údajmi, s údajmi o zdravotnom stave - ak dieťa musí užívať pravidelne lieky, potrebuje špeciálnu stravu a pod., s telefonickými kontaktmi na rodičov do práce a mobilný telefón, resp. tel. kontakt na osobu, cez ktorú sa budú členovia rodiny kontaktovať.
Hrozí povodeň :
počúvajte rádio, TV, miestny rozhlas
zabezpečte si dostatočné množstvo pitnej vody, naplňte si vaňu - pozor aby uzavretý odtok dobre tesnil, naplňte si hrnce a pod.
cennosti premiestnite do horných poschodí, resp. na povalu
buďte pripravení na evakuáciu - ak budete počuť pokyn na evakuáciu, potom s evakuáciou začnite okamžite. Rodina sa snaží evakuovať spoločne.
riaďte sa pokynmi miestnych záchranárov
ak poznáte vo svojom okolí osobu ( osoby ), ktorá potrebuje pomoc pri evakuácii, pomôžte jej, ak je to vo vašich silách a možnostiach, resp. informujte o osobe záchranárov
Zastihla vás povodeň :
Ste vonku :
premiestnite sa na vyššie položené miesto, ktoré je bezpečné a zaručí vašu bezpečnosť pred vplyvom povodni
pokiaľ nemusíte, nebroďte sa cez vodu, rýchly prúd vody vás môže strhnúť na zem ( do vody ) už pri malej výške vody ( 15 cm ), ktorá tečie rýchlejšie
Ste v aute :
neriskujte prechádzanie autom zaplavených ciest a plôch, vyskúšajte radšej inú cestu, resp. pokúste sa auto odstaviť na bezpečnom vyššie položenom mieste - vozidlo nesmie obmedziť pohyb záchranárom
ak vám zhasne motor, napr. voda zaleje motor, resp. zapadnete, okamžite opustite auto a premiestnite sa na bezpečné vyššie miesto. Nesnažte sa auto opraviť, resp. uvoľniť, voda môže rýchlo stúpať a strhne vás silnejúci prúd vody !!!
tečúca voda môže "zobrať" osobné auto už pri výške hladiny cca 60 centimetrov
Evakuácia :
Najbezpečnejšia evakuácia z ohrozenej oblasti je ešte pred povodňou, resp. pri jej malom rozsahu. Ak je vyhlásená evakuácia, je potrebné s evakuáciou začať ihneď. Počúvajte a riaďte sa inštrukciami z rádia, TV, miestneho rozhlasu a inštrukciami od miestnych záchranárov.
Pre evakuáciu využite doporučené cesty - mali by mať čo možno najväčšiu priepustnosť. Myslite na to, že vedľajšie cesty a rôzne skratky môžu byť neprejazdné.
Pri evakuácii dbajte na svoju bezpečnosť a na bezpečnosť ostatných osôb.
Pamätajte :
Kto sa evakuuje medzi prvými, má najväčšiu šancu a predíde komplikáciám, ako napr. predíde upchaným cestám, panike a pod.
Po povodni :
Ak je dom stále "pod vodou", nevchádzajte doň. Návrat domov po povodni môžete iba po odbornom preverení statiky domu.
Pri vstupe do budovy musíte myslieť na tieto riziká :
pred vstupom do budovy je najvýhodnejšie ako prvé skontrolovať vypnutie elektr. prúdu, uzatvorenia plynu a vody
hrozí jej zrútenie, pri preverovaní statiky je potrebné skontrolovať všetky poschodia
môže unikať plyn - používajte baterku, nepoužívajte otvorený oheň, nezapínajte elektr. prúd a plyn pred celkovým skontrolovaním domu
hrozí požiar - požiar hrozí od skratu elektr. prúdu, resp. od výbuchu plynu
hrozí úraz elektrickým prúdom - zatopené elektrické spotrebiče
Všeobecne :
Vypumpujte vodu zo suterénu za predpokladu, že suterén je zaplavený.
Opravte pokazený septik, žumpu a pod.
Elektrický prúd :
Elektrické vedenia môžu byť poškodené - je potrebné skontrolovať elektroinštaláciu domu. Ak je dom zaplavený a nemáte istotu, že je odpojený od elektr. prúdu - nevstupujte doň, ale zavolajte elektrikárov.
Plyn :
Pred vstupom do budovy sa presvedčte, že plyn je uzatvorený. Ak zacítite v dome plyn, resp. počujete jeho syčanie, otvorte okná a okamžite opustite budovu. Informujte plynárov a zabezpečte, aby do budovy nevnikla iná osoba.
Elektrický výboj môže spôsobiť výbuch plynu, preto vždy pred vstupom do budovy skontrolujte, či je vypnutý aj elektrický prúd.
Potraviny :
Zlikvidujte potraviny, ktoré sa dostali do kontaktu s vodou.
Voda :
Skontrolujte odpady, vodovod a pod. V prípade potreby volajte vodárov.
Pri rozsiahlych a dlhotrvajúcich povodniach je skoro vždy problém s nedostatkom pitnej vody. Preto ak sa ukazuje nebezpečenstvo vzniku povodni je potrebné si zabezpečiť dostatočné množstvo pitnej vody. Preváranie vody je nedostatočné, nakoľko voda môže byť kontaminovaná rôznymi jedmi a chemickými látkami. Nezabudnite ani na trvanlivé potraviny, ktoré nepotrebujú náročnú prípravu.